Dezynfekcja

Dezynfekcja w salonie fryzjerskim i kosmetycznym

Zasady higieny to podstawa w życiu każdego człowieka, a jej przestrzeganie jest jeszcze ważniejsze jeśli wchodzi w grę gabinet kosmetyczny jak i salon fryzjerski. Czasami częste mycie rąk nie wystarcza, zwłaszcza kiedy fryzjer czy kosmetyczka mają styczność z kilkoma lub nawet kilkunastoma osobami dziennie. Dokładne oczyszczanie i dezynfekowanie rąk oraz powierzchni użytkowych to podstawa. Istotne jest również oczyszczanie i dezynfekcja wszelkiego rodzaju sprzętów i narzędzi mających styczność z ciałem klienta lub znajdujących się w ogólnodostępnych miejscach. Mowa tutaj również o krzesłach, kanapach, stolikach, ale również sprzętach użytkowych jak nawet czajnik na wodę.

Zarówno salon fryzjerski i gabinet kosmetycznymi to miejsca gdzie znajduje się niezliczona ilość narzędzi, akcesoriów czy sprzętu. Ich dezynfekcja powinna wejść nam w nawyk przed przystąpieniem do pracy, a także przed każdym zabiegiem i po jego wykonaniu. Do dezynfekcji rąk stosuje się zupełnie inne specyfiki jak w przypadku dezynfekcji ubrań czy narzędzi. Warto dbać o komfort i bezpieczeństwo swojej pracy, a także o spokojną głowę klientów.

Rodzaje i sposoby dezynfekcji

Pierwszym i bezwarunkowym odruchem powinna być dezynfekcja rąk w gabinecie kosmetycznym i fryzjerskim. Niezwykle istotne staje się to w każdym przypadku wykonywania zabiegu podczas którego może dojść do przerwania ciągłości skóry klienta. Tutaj przychodzi na myśl zasada “ufaj, ale kontroluj”. Klient widzący, że dbasz o swoje bezpieczeństwo będzie wiedział, że zadbasz również o niego. Warto również poprosić o przystąpienie do dezynfekcji przybywających do nas ludzi jeszcze zanim przystąpimy do działania. Najlepiej na samym wejściu do naszego salonu.

Ponadto należy dezynfekować dłonie nawet przed założeniem rękawic ochronnych, ma się wtedy pewność, że nie stanie się nic złego. Niezwykle ważna jest również sterylizacja i dezynfekcja wszystkich narzędzi do wykonania zabiegu manicure i pedicure. Podsumowując wyróżnia się preparaty do dezynfekcji dłoni – w formie żelowej oraz płynnej w pojemniku z pompką, ale również do szybciej dezynfekcji w sprayu. Wszelkiego rodzaju powierzchnie w salonach, sprzęty, urządzenia i akcesoria potrzebują natomiast innego rodzaju preparatów, które występują również w formie zarówno sprayu jak i płynu w pojemnikach o kilku pojemnościach.

Hurtownia fryzjerska Progress Września oferuje zarówno płyny do dezynfekcji rąk oraz powierzchni. A także rękawiczki jednorazowe, fartuchy jednorazowe czy maski i przyłbice ochronne. Niezwykle ważne w obecnych czasach jest kompleksowe zaopatrzenie się we wszelkie środki zarówno do sterylizacji i dezynfekcji rąk oraz powierzchni. Niezależnie czy Twój salon jest mały czy duży, a gabinet prowadzony od lat, bezpieczeństwo Twoje i klientów powinno być na pierwszym miejscu.

Jakie są preparaty do dezynfekcji?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzai preparatów do dezynfekcji. Znajdują się w śród nich: alkoholowe i bezalkoholowe, chusteczki jednorazowe czy płyny i spraye z atomizerem do szybkiej dezynfekcji. Przede wszystkim zwróć uwagę na moc specyfików, im większe stężenie alkoholu tym lepiej. Warto zwrócić uwagę na szczegółową specyfikację kupowanych produktów, dokładnie na to jakie rodzaje wirusów, bakterii i grzybów usuwają i neutralizują. Wybieraj preparaty zgodnie z ich przeznaczeniem, płyny do powierzchni nie sprawdzą się do dezynfekcji rąk, jest to wręcz niedopuszczalne! Pamiętaj również, że wysokiej jakości i skuteczne preparaty muszą posiadać odpowiednie certyfikaty medyczne. Potwierdzają one dopuszczenie ich do dezynfekcji w salonach fryzjerskich czy kosmetycznych.