Włosy

Włosy na głowie od wielu lat są jednym z głównych atrybutów piękna

Włosy od zamierzchłych czasów mogły świadczyć o statusie społecznym i pochodzeniu, dlatego też kobiety o nie dbały i pielęgnowały je. Po dziś dzień zarówno osoby płci damskiej i damskiej do wyglądu swoich włosów przykładają ogromną uwagę. Nie liczy się już tylko ich długość czy kolor, ale także nawilżenie, porowatość czy połysk. Warto wiedzieć, że dostępnych jest wiele zabiegów fryzjerskich, by poprawić kondycję i stan naszych włosów. Wystarczy zaopatrzyć się w profesjonalne kosmetyki pielęgnacyjne lub specjalistyczne, aby na zawsze pożegnać złą kondycję kosmyków.

Skąd się biorą różne typu włosów?

Kula ziemska jest ogromna i poszczególne jej regiony znacznie się od siebie różnią. Podobnie jest jeśli chodzi o włosy na naszych głowach, niezależnie od tego gdzie mieszkamy możemy mieć różne typy włosów oraz ich potrzeby. Czy wiesz, że kolor włosów jaki posiadamy jest zaprogramowany praktycznie już od chwili poczęcia? Teoretycznie ich barwę dziedziczymy po rodzicach, ale może zdarzyć taki przypadek, że będzie ona zupełnie inna, np. po dziadkach lub dalszych przodkach. Podobnie jest w przypadku struktury włosa, choć włosy kręcone są genem dominującym możemy urodzić się z włosami prostymi jak druty. Natura jest kapryśna i może zaskakiwać na każdym kroku! Na szczęście geny nie muszą już determinować naszego wyglądu. Dzięki profesjonalnym kosmetykom, jakie oferuje hurtownia fryzjerska Progress Września możesz odmienić swój wygląd tymczasowo lub permanentnie! Teraz wszystko do włosów znajdziesz w jednym miejscu!

Czy typ włosów ma wpływ na ich wygląd i pielęgnację?

Jeśli postawilibyśmy kilka losowo wybranych kobiet w rzędzie, każda z nich miała by różny typ włosów, każda stosowałaby inny rodzaj pielęgnacji i używała różnych kosmetyków. Co to jest typ włosów i jak go określić? Typ włosów powinno określać się na podstawie trzech determinantów, mianowicie ich porowatości, elastyczności i grubości. Od tego jaki on będzie należy zastosować inny rodzaj pielęgnacji, a nawet stylizacji. Porowatość włosów najprościej mówiąc oznacza to ile nasze włosy mogą wchłonąć wody, im więcej tym nasza porowatość będzie wyższa.

Włos niskotowarowy uznawany jest za ten najbardziej zdrowy typ włosów. Ponadto włosy te wyróżniają się swoją elastycznością, nie puszą się i nie elektryzują. Niestety z drugiej strony są one bardzo oporne na stylizowanie, przez to gorzej się układają.

Włosy wysokoporowate za to chłoną wodę w ogromnych ilościach, ale również bardzo szybką ją oddają. Należą do najbardziej problematycznego typu włosów, są suche ze zniszczonymi końcówkami, a dodatkowo bardzo się puszą. Przy takich włosach powinno się ogromną uwagę przyłożyć do wyboru dobrej jakości kosmetyków przeznaczonych do ich rodzaju. Zobacz nasze propozycje na pielęgnację włosów suchych.

Większość kobiet ma jednak kosmyki średnioporowate, co jest mieszanką obu typów. Jeśli nigdy nie narzekałaś na kondycję swoich włosów, a nagle zaczęło się coś zmieniać powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Łatwo z typu niskoporowatego przejść do wysokoporowatego stosując złą pielęgnację czy narażając włosy na zbyt częste działanie wysokich temperatur czy stylizatorów. Nigdy nie należy przesadzać, gdyż ciężko powrócić do stanu włosów niskoporowatych i wymaga to długiej i dokładnej pielęgnacji.

Rodzaj włosów, a ich pielęgnacja

Włosy normalne są najmniej problematyczne ze wszystkich rodzajów włosów i nie wymagają wyjątkowej pielęgnacji. Charakteryzują się naturalnym połyskiem i kolorytem, nie ma z nimi problemu jeśli chodzi o przetłuszczanie czy łupież. Dodatkowo łatwo się układają i nie puszą się.
Włosy suche z reguły nie występują w sposób naturalny. Najczęściej są one efektem częstej koloryzacji czy rozjaśniania, ale również używania sprzętów do stylizacji takich jak suszarka, lokówka czy prostownica do włosów. Warto więc zawczasu zaopatrzyć się w produkty chroniące włosy przed działaniem wysokiej temperatury. Należy jednakże wiedzieć, że suche włosy mogą występować tylko tymczasowo, np. kiedy są nastawione na nadmierne działanie słońca, wody morskiej czy wiatru – szczególnie latem. Suche kosmyki wymagają szczególnej pielęgnacji, przede wszystkim nawilżenia, warto więc używać profesjonalnych kosmetyków bogatych w składniki odżywcze i długotrwale nawilżające.

Włosy przetłuszczające się są największym kompleksem wielu kobiet, ale i mężczyzn. Wzmożone wydzielanie sebum sprawia, że włosy szybko tracą objętość, są oklapnięte i szybko wyglądają na nieświeże. W tym przypadku pielęgnacja musi zostać skrupulatnie dobrana, aby nie obciążać włosów i zmniejszyć wydzielanie łoju.

Włosy mieszane charakteryzują się przesuszonymi końcówki i przetłuszczaniem u nasady. W tym wypadku pielęgnację należy dobierać ostrożnie i podzielić ją na dwie części. Aby nie obciążać włosów u nasady należy stosować delikatne, oczyszczające szampony przeznaczone typowo do włosów przetłuszczających się. Włosy od połowy długości i same końcówki za to należy intensywnie nawilżać i odżywiać.

Włosy farbowane jak sama nazwa na to wskazuje zostały pokryte farbą koloryzującą. Wymagają szczególnej ochrony jeśli chcesz podtrzymać efekt koloryzacji. Do pielęgnacji należy używać szamponów, odżywek i masek z specjalnie opracowaną formułą przedłużającą trwałość koloru. Włosy farbowane mogą dodatkowo przesuszać się na końcach, należy więc używać specjalnych odżywek i serum na końcówki.