Olejowanie włosów – hit czy kit?

Olejowanie włosów – hit czy kit?

Olejowanie włosów – hit czy kit?

Olejowanie włosów to zabieg pielęgnacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Przywędrował do nas z Indii, gdzie kobiety regularnie sięgają po oleje z dodatkiem lokalnych ziół. Dzięki czemu ich włosy są mocne, zdrowe i lśniące. Moc składników zawartych w takich kosmetykach potrafi skutecznie zregenerować nawet najbardziej zniszczone włosy, a także nadać im blasku i sił witalnych. Ponadto regularne używanie olejów pozwala znacznie ograniczyć przetłuszczanie i pozytywnie wpłynąć na kondycję skóry głowy. Czy warto je więc stosować także w Europie? Sprawdźmy!

Olejowanie włosów – jak to działa?

Naturalne oleje zawierają w sobie wiele cennych składników odżywczych. Na przykład nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają zdolność do wnikania do wnętrza włosa. Regularne Olejowanie włosów z takimi produktami sprawia, że włosy stają się silne, błyszczące, mocne i bardziej odporne na uszkodzenia. Jest to więc prosty sposób na dostarczanie włosom potrzebnym im składników. Oleje powinno się stosować na zmianę z tradycyjnymi odżywkami i maskami nawilżającymi – należy traktować je jako dodatek, a nie substytut kosmetyków.

Zabieg olejowania można przeprowadzać niemal na każdych włosach – zarówno zdrowych, jak i zniszczonych, normalnych, przetłuszczających się, kręconych i prostych. Ważne jest jednak to, aby sięgać po oleje, które są odpowiednie dla twojego typu włosów.

Jaki olej wybrać do olejowania włosów?

Wybór dostępnych olejów jest ogromny. Wcale nie muszą to być specjalne oleje kosmetyczne – możesz użyć zwykłej oliwy z oliwek, olejku rycynowego, kokosowego czy winogronowego. Do mniej popularnych, lecz bardzo skutecznych należą: olej macadamia, olej arganowy, olej sezamowy, olej migdałowy, olej lniany, olej z pestek śliwki czy olej z wiesiołka. Możesz także wypróbować specjalne oleje indyjskie, np. Amla, Sesa lub Khadi. Ważne, aby obserwować, jak twoje włosy reagują na poszczególne rodzaje olei i stosować tylko te, które najbardziej im służą.

Ważne, aby olej, który wybierzesz, był tłoczony na zimno, a nie rafinowany. Rafinacja to proces obróbki termicznej i chemicznej, podczas której część cennych składników odżywczych ulega zniszczeniu. Wybieraj więc produkty naturalne – mają one zazwyczaj ciemny, brunatnozielony kolor i wyczuwalny aromat. Oleje rafinowane natomiast najczęściej są bezbarwne i bezzapachowe. Kolejną ważna wskazówką jest opakowanie oleju – te naturalne muszą być przechowywane w zaciemnionej i szklanej butelce, w przeciwnym wypadku tracą swoje drogocenne właściwości.

Jak stosować olej na włosy?

Najpopularniejszą metodą jest nakładanie oleju na suche włosy. Ale możesz spróbować także olejowania na mokro, opcjonalnie z dodatkiem maski lub odżywki.

Olejowanie włosów rozpocznij od nałożenia na włosy około 1-1,5 łyżki oleju (w zależności od ich długości) na minimum 2-3 godziny przed myciem. Nie przesadź z jego ilością, ponieważ trudno będzie go domyć – włosy powinny być jedynie posmarowane cienką warstwą. Przed nałożeniem olej możesz trochę podgrzać, gdyż ciepły łatwiej się rozprowadza. Aby dodatkowo wzmocnić działanie kuracji, a także zabezpieczyć ubranie przed zabrudzeniem, przykryj włosy foliowym czepkiem i ręcznikiem. Ciepło sprawi, że łuski włosowe się otworzą, dzięki czemu składniki lepiej się wchłoną. Następnie po upływie określonego czasu umyj włosy normalnie. Najlepiej łagodnym szamponem bez ostrych detergentów, aby nie wypłukać z włosów pozostawionych przez olej składników odżywczych.

Olej możesz też wykorzystać jako odżywkę po myciu lub serum zabezpieczające końce – dzięki temu ujarzmisz niesforne kosmyki, a końcówki zabezpieczysz przed rozdwajaniem. W tym celu użyj dosłownie kropli lekkiego olejku, aby włosy nie stały się nadmiernie obciążone. Unikaj także nakładania go w pobliżu nasady włosa, gdyż może to sprawić, że włosy będą wyglądały na tłuste.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *