Artykuły fryzjerskie, czyli techniczna strona pięknych włosów

Artykuły fryzjerskie - czyli techniczna strona pięknych włosów

Artykuły fryzjerskie, czyli techniczna strona pięknych włosów

Artykuły fryzjerskie są niezbędne w codziennej pracy fryzjera, stylisty czy barbera. Wydawałoby się, że kilka grzebieni, nożyczki fryzjerskie, szczotka, suszarka do włosów i już salon jest wyposażony, ale jednak nie…. Przeglądając oferty hurtowni fryzjerskich okazuje się, że liczba akcesoriów, sprzętów i narzędzi nie jest wcale mała. Wręcz przeciwnie, spoglądając na półki w sklepie z wyposażeniem fryzjerskim widzimy artykuły fryzjerskie, które są pomocne lub nawet niezbędne przy każdej usłudze w salonie. W które więc artykuły fryzjerskie zainwestować, by spokojnie i komfortowo wykonywać swój zawód?


Spis treści:


Na jakie artykuły fryzjerskie szczególnie zwrócić uwagę?

Banalne pytanie dla większości doświadczonych fryzjerów, którzy swoje już przepracowali. Oni doskonale wiedzą jakie artykuły fryzjerskie sprawdziły się w ich przypadku, a co omijać szerokim łukiem, bo to po prostu nieprzydatny gadżet. Aktywni fryzjerzy zdają sobie dodatkowo sprawę, że nie każde akcesoria fryzjerskie podpasują każdemu i trzeba przejść nie jedną przysłowiową ścieżkę by odnaleźć swój święty gral. Dla osób rozpoczynających swoją drogę we fryzjerstwie lub zaczynających szkołę przygotowującą do zawodu i praktyki nie będzie to już takie proste. Postaramy się więc podpowiedzieć na jakie artykuły fryzjerskie warto zwrócić swoją uwagę i co jest totalnie niezbędne.

Artykuły fryzjerskie w niezbędniku fryzjerskim

Praca w salonie nie należy do najłatwiejszych, niezależnie czy mamy duże doświadczenie czy dopiero zaczynamy. Z pomocą przyjdą natomiast różnego rodzaju artykuły fryzjerskie, mniejsze i większe, które posłużą zarówno do wykonywania zawodu oraz podnoszenia kwalifikacji. Podzielmy akcesoria na użytkowe i dodatkowe, aby łatwiej było wybrać to co w danej chwili jest niezbędne.

Artykuły fryzjerskie do strzyżenia

Strzyżenie włosów jest nieodłącznym elementem pracy każdego fryzjera i tu także znaczenie mają wyspecjalizowane artykuły fryzjerskie. Warto więc przyjrzeć się narzędziom i akcesoriom, które można znaleźć na rynku. Dobre nożyczki fryzjerskie powinny przede wszystkim idealnie leżeć w dłoni. Należy zwrócić uwagę na twardość stali i jakość materiałów, z których zostały wyprodukowane. Dopiero kiedy mamy pewność co do konkretnego modelu należy wybrać ich rozmiar, który określa się w calach. Najbardziej standardowym rozmiarem nożyczek do włosów jest 5,5″ zarówno w przypadku modeli klasycznych jak i degażówek. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na metodę ostrzenia, odpowiedni kąt pozwoli na strzyżenie metodą ślizgu lub nie. Strzyżenie włosów to nie tylko nożyczki i degażówki. Jednymi z popularniejszych narzędzi są również brzytwy fryzjerskie pozwalające na dokładne usunięcie niechcianych włosów nawet do zera. Brzytwy fryzjerskie i noże chińskie przy odpowiedniej technice to również narzędzia służące do standardowego strzyżenia i cieniowania włosów.

Do strzyżenia włosów konieczne są ponadto:

 • grzebień lub szczotka do rozczesania włosów,
 • klamry (i grzebień) do podzielenia włosów na sekcje,
 • spryskiwacz do wody – w celu zwilżenia, a tym samym wyrównania włosów,
 • grzebień do strzyżenia do przygotowania pasm do cięcia,
 • peleryna ochronna dla klienta,
 • pomocna może być także maszynka do strzyżenia,
 • taboret fryzjerski już nie tak niezbędny, jednak przy całodziennej pracy odciąży kręgosłup fryzjera.

Może Cię zainteresować także:

Symbol fryzjerstwa, czyli grzebień

Profesjonalne grzebienie mogą na pierwszy rzut oka nie różnić się od siebie niczym więcej poza kształtem, ale nic bardziej mylnego. Dobry fryzjer zwróci uwagę przede wszystkim na materiał, z którego zostały wykonane, gdyż to determinuje właściwości tych artykułów fryzjerskich. Mowa tu o elastyczności, odporności na środki chemiczne, trwałości. Warto zwrócić także uwagę na jakość wykonania – na to, czy wszystkie krawędzie są gładkie, gdyż każda ostra krawędź będzie “kaleczyła włosy”. Na rynku znaleźć można standardowe artykuły fryzjerskie wykonane z wzmocnionego plastiku odpornego na działanie kosmetyków, ale i środków do dezynfekcji. Jedne z bardziej trwałych są te z surowca zwanego karbonem, posłużą zdecydowanie dłużej, a przy tym nie stracą swoich antystatycznych właściwości. Są także grzebienie, które w całości wykonano z drewna, silikonu czy kauczuku, ale i materiałów mieszanych, aby każdy znalazł narzędzie idealnie dopasowane do swoich potrzeb. Warto zwrócić uwagę na rozmiar całego grzebienia, rozstaw i długość jego zębów, na to czy został wyposażony w rączkę lub szpikulec… gdyż część z nich jest opracowana typowo pod konkretne zadania. Jeden model idealnie rozczesze splątane włosy, inny pięknie je podtapiruje, a jeszcze inny wyznaczy wyznaczy perfekcyjnie prostą linię cięcia.

Przykłady popularnych grzebieni fryzjerskich:

 • grzebienie do strzyżenia włosów,
 • grzebień do wyciskania fal,
 • do tapirowania włosów,
 • tzw. grzebień męski,
 • grzebień do pasemek,
 • a nawet grzebień do brody.

Przeczytaj więcej o grzebieniach fryzjerskich

Podręczne artykuły fryzjerskie warto trzymać w przyborniku fryzjerskim

Są artykuły fryzjerskie, które ułatwiają codzienną pracę i warto je posiadać. Taki przykładem jest przybornik fryzjerski. Totalny must have nie tylko w czasie strzyżeń, ale również podczas modelowania i stylizacji. Występuje wiele rodzajów i wielkości pasów fryzjerskich, aby każdy fryzjer, przyszły lub obecny, mógł dopasować go do swoich wymagań. Przyborniki fryzjerskie mogą być niewielkie, z mała ilością przegródek na tylko najpotrzebniejsze w czasie danej usługi narzędzia jak np. nożyczki do strzyżenia oraz jeden czy dwa grzebienie. Znajdziemy również duże przyborniki fryzjerskie, do zawieszenia na biodrach potrafiące pomieścić nawet kilka par nożyczek czy szczotki do modelowania. W obu przypadkach warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których zostały wykonane. Najbardziej trwałe i odporne na uszkodzenia będą te wykonane ze skóry lub wysokiej jakości skaju i posłużą długie lata każdemu fryzjerowi.

Kufer fryzjerski dla mobilności

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, stacjonarnie lub mobilne, nadal będą Ci potrzebne te same artykuły fryzjerskie. Pojawia się natomiast pytanie jak to wszystko przetransportować bezpiecznie z punktu A do punktu B. Z pomocą przyjdzie nic innego jak kufer fryzjerski przystosowany do tego właśnie celu. Znajdziesz wiele różnych modeli, które dzieli się przede wszystkim ze względu na rozmiar i możliwości transportowe. Mniejsze kufry fryzjerskie z powodzeniem pomieszczą małe narzędzia i akcesoria, które są absolutnie obowiązkowe i potrzebne każdego dnia pracy. Duże i pojemne walizki fryzjerskie to już wyższy level. Są one w stanie zmieścić w swoich przegrodach praktycznie wszystko, począwszy od nożyczek i grzebieni, aż po sprzęty elektryczne typu suszarka, prostownica czy lokówka. W hurtowni fryzjerskiej Progress Września znajdziesz największy wybór zarówno walizek jak i kufrów fryzjerskich w przeróżnych wielkościach. A co najważniejsze różnych kolorach czy wykonane z wszelakich materiałów, aby nawet te akcesoria dopasować do swojego indywidualnego gustu!

Główki fryzjerskie stanowią niezastąpioną pomoc w stawianiu pierwszych kroków

W przypadku nauki zawodu niezbędne będą praktycznie wszystkie artykuły fryzjerskie podstawowe, a wśród nich bez wątpienia główka fryzjerska. W pierwszych latach szkoły i praktyk może występować obawa pracy na żywym organizmie, ale również niepewność swoich umiejętności. Warto wtedy zaopatrzyć się w główkę fryzjerską do treningu i po prostu dużo ćwiczyć. Występuje wiele rodzajów główek fryzjerskich, począwszy od tych z naturalnymi włosami aż do syntetycznych pasm zachowujących się podobnie do naturalnych. Główki fryzjerskie dzieli się również ze względu na płeć – damskie i męskie, ale również ze względu na długość włosów. Nie zawsze im dłuższe tym lepsze dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby posiadać w swojej kolekcji kilka ich rodzajów, aby jak najwięcej ćwiczyć zarówno strzyżenia, ale też modelowanie, stylizowanie czy nawet koloryzacje.

Peleryny i fartuchy fryzjerskie, to ochrona odzieży klienta i fryzjera

Zabezpieczenie odzieży swojej, ale przede wszystkim klienta jest wręcz obowiązkiem, dlatego takie artykuły fryzjerskie jak peleryny i fartuchy są koniecznością. W hurtowni fryzjerskiej Progress znajdziesz różnego rodzaju peleryny fryzjerskie wykonane z wysokiej jakości materiałów. Niezbędne podczas strzyżenia czy modelowania ochronią ubrania klienta przed obciętymi włosami i resztami kosmetyków. Powinny być one dość śliskie i o gładkiej powierzchni, aby ścinany włos nie wbijał się w nie i swobodnie opadał na ziemię. Peleryny fryzjerskie mogą być zarówno krótkie – do modelowania, jak i długie – do strzyżenia. Znajdziesz je w różnych kolorach i wzorach, co pozwala dostosować je do profilu swojego salonu i jego wystroju. W hurtowni znajdziesz peleryny typowo męskie, z barberskimi emblematami, czy w cukierkowych damskich odcieniach lub całkowicie uniwersalne. Pozostając w temacie ochrony odzieży należy wspomnieć również o fartuchach fryzjerskich, które to chronią fryzjerów i ich ubrania. Dostępne w wielu rozmiarach, kolorach, długościach, wykonane z różnych materiałów… łatwo można dopasować do swoich preferencji.

Artykuły fryzjerskie przeznaczone do farbowania włosów

Farbę do włosów przygotowujemy w miseczce fryzjerskiej

Zabiegi wykonywane na włosach wymagają od fryzjera użycia konkretnych akcesoriów fryzjerskich. Należą do nich bez wątpienia równego rodzaju miseczki, dozowniki, butelki oraz shakerów. Dostępne na rynku artykuły fryzjerskie mogą różnić się przede wszystkim pojemnością i kształtem. Wśród miseczek występują mniejsze, większe, przeźroczyste czy w intensywnych kolorach. Na uwagę zasługuje przede wszystkich ich strona techniczna, bo reszta to kwestia indywidualnych preferencji. Dobrej jakości miseczka jest wyposażona w skalę podziałki, coś na kształt dzióbka, aby w razie potrzeby odlać nadmiar płynu oraz podkładkę silikonową, aby w czasie użytkowania nie przemieszczała się po blacie. Podobnie sprawa się ma w przypadku menzurek, występują one w mniejszych i większych rozmiarach, oraz butelek do aplikowania kosmetyków, oba te akcesoria muszą mieć wytłoczoną skalę, aby dokładnie odmierzyć odpowiednią ilość produktu.

Pędzle fryzjerskie posłużą nam do nakładania farby na włosy

Pędzle fryzjerskie wydawałaby się drobne artykuły fryzjerskie, ale jakże niezbędne. Służą przede wszystkim do wykonywania zabiegów koloryzacji i dekoloryzacji, ale idealnie sprawdzają się również podczas pielęgnacji włosów. Nakładanie preparatów tymi akcesoriami sprawia, że ich wykonanie jest zdecydowanie łatwiejsze i posiadamy pełną kontrole nad ilością nakładanych mieszanek. Pędzelki występują w różnej formie i wielkości. Plastikowa rączka powinna być na tyle długa, aby pewnie leżeć w dłoni bez obaw o jego upuszczenie, może być również wyposażona w elementy antypoślizgowe czy wytłoczenia. Pędzle fryzjerskie występują w kilku rozmiarach. Najczęściej dzielimy je na wąskie – przeznaczone do użytku na włosach raczej krótkich lub do bardziej precyzyjnych zabiegów. Szerokie natomiast pozwolą na pokrycie preparatami większej ilości włosów za jednym pociągnięciem, co znacznie skraca czas pracy.

Włosie w dobrej jakości pędzli do farbowania włosów nie będzie się odbarwiało, nawet po użyciu silnych rozjaśniaczy. Ponadto na rynku pojawiają się pędzle wyposażone w końcówkę silikonową zamiast włosia, która pozwala zaoszczędzić nawet 30% materiału, gdyż nie wchodzi on w zagłębienia włosków. Dodatkowo silikonowa końcówka zapewnia pełną precyzję. W naszej hurtowni fryzjerskiej znaleźć można pędzle do farbowania włosów wyposażone z jednej strony we włosie, a z drugiej w grzebień. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku wykonywania pasemek, balayage czy refleksów. Pozwalają w szybkim czasie rozczesać pasma i nałożyć mieszankę koloryzującą bez konieczności zmiany akcesoriów, co znowu ułatwia pracę.

Folia fryzjerska jest niezwykle pomocna do kreatywnych technik farbowania włosów

Pozostając w temacie koloryzacji nie sposób nie wspomnieć o praktycznych akcesoriach do których należą folie fryzjerskie. Również one mogą występować w kilku rodzajach, które każdy fryzjer dobiera do swoich preferencji. Klasyczna folia aluminiowa, w rolce lub w przygotowanych już paskach ma swoich zwolenników i przeciwników. Jej zamiennikiem jest nadal nowość na rynku czyli transparentna folia z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, która może występować w wersji czystej lub z klejem dla lepszej przyczepności.

Artykuły jednorazowe są niezwykle ważne w każdym salonie fryzjerskim i gabinecie kosmetycznym

Jednorazowe ręczniki fryzjerskie

Ręczniki fryzjerskie używane są podczas praktycznie każdej wizyty. Dlatego warto im się przyjrzeć – z jednej strony mając na uwadze wydatki i użyteczność z drugiej ekologię. Po pierwsze należy przed zakupem zorientować się z jakiego zostały wykonane materiału, aby jak najlepiej pobierały nadmiar wody. Najpopularniejsze ręczniki do włosów są z włókniny, flizeliny lub celulozy. Ręczniki fryzjerskie z (dobrej) włókniny są najbardziej elastyczne, miękkie, a zarazem przyjemne w dotyku. Natomiast ręczniki celulozowe są bez wątpienia najbardziej przyjazne środowisku. Tu warto zwrócić uwagę z ilu warstw składa się dany ręcznik oraz jaka jest jego gramatura – będzie to proporcjonalne do jego chłonności i trwałości. Nikt przecież nie chce, by rozrywał się podczas przesuszania włosów klienta. Ręczniki fryzjerskie można ponadto znaleźć w formie dużej rolki lub składanych płatów, tutaj każdy powinien dopasować rodzaj do swoich potrzeb.

Artykuły fryzjerskie do ochrony

Wśród akcesoriów jednorazowych wyróżnić można również peleryny foliowe używane podczas zabiegów koloryzacji czy dekoloryzacji. Chronią one nie tylko ubrania naszego klienta przed środkami chemicznymi, ale również fotele przed zabrudzeniami. Wybór wśród pelerynek fryzjerskich jednorazowych jest ogromny, zaczynając od rozmiarów – występują w formie mniejszej i większej, ale również wielkości opakowań zbiorczych. Najważniejsze jednak dla prawie wszystkich fryzjerów są ich kolory. Nawet pelerynki fryzjerskie jednorazowe można dopasować do wystroju swojego salonu niezależnie od jego kolorystyki. Występują w uniwersalnym białym, mlecznym lub przeźroczystym kolorze, ale również w różnych odcieniach różu, fioletu, błękitu czy nawet srebra. Od koloru do wyboru! Warto również wspomnieć o pokrowcach na fotele fryzjerskie. Te praktyczne artykuły fryzjerskie można wymieniać dla każdego klienta, a dodatkowo idealnie chronią nasze (drogie) meble w salonie przed zafarbowaniem.

Rękawiczki jednorazowe to akcesoria, które każdego dnia w salonie są używane i to w dość sporej ilości. Dobierz te artykuły fryzjerskie indywidualnie do swoich potrzeb zwracając uwagę przede wszystkim na materiał, z którego są wykonane. Niestety czasami długie użytkowanie niedobranych rękawiczek jednorazowych może wywołać silne reakcje alergiczne lub uczulenie. Jakie materiały mamy do wyboru? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rękawiczki jednorazowe z nitrylu, który jest najbardziej uniwersalny i nie powinien wywoływać uczuleń. Rękawice winylowe i lateksowe należą natomiast do grupy częściej wywołujących alergię. Przed zakupem sprawdźmy więc czy nie należymy do grupy ludzi uczulonych na te materiały. Co ważne wszystkie rodzaje rękawiczek jednorazowych mogą występować w wersji z pudrem w środku lub totalnie czyste, bez niczego. Pudrowanie przydaje się podczas długotrwałego noszenia, dłonie nie pocą się nadmiernie i ułatwia to ich zdejmowanie, ale niestety również może wywoływać reakcje alergiczne.

Jakie akcesoria potrzebujemy do wykonania trwałej na włosy?

Niezwykle popularnym zabiegiem, pomimo upływu lat, jest przeprowadzenie trwałego odkształcania włosów, tzw. trwała ondulacja. A nie ma możliwości stworzenia burzy loków na włosach bez podstawowego akcesorium, do którego należą wałki do włosów. Występują one w różnych wielkościach, a nawet rodzajach by dopasować je do potrzeb naszych i oczekiwań klientów. By włosy były odpowiednio zwilżone płynami do trwałej potrzebujemy także papierki do trwałej, czyli swego rodzaju bibułki. Preparaty do trwałej należy oczywiście dokładnie odmierzyć i zaaplikować na włosy przy pomocy tzw. butelki aplikacyjnej. Warto także posiadać rynienkę fryzjerską, która zbierze nadmiar płynu.

Mniejsze akcesoria fryzjerskie, ale nie bez znaczenia

(Dodatkowe) artykuły fryzjerskie to wszystko to co znacznie ułatwia pracę każdego fryzjera, ale nie przekonasz się o tym dopóki ich nie użyjesz. Mowa tutaj o różnego rodzaju klamerkach, klipsach i spinkach. Oczywiste prawda? Przydają się one do podpinania, spinania włosów zarówno podczas koloryzacji do rozdzielania pasm, ale też strzyżenia czy pielęgnacji. Cienkie gumeczki do małych warkoczyków, większe gumki do stylizacji w określonym charakterze. Wszelkiego rodzaju siateczki pomocne do wykonania koków czy jako zabezpieczenie wałków na włosach. Ale również czepki – nylonowe, aluminiowe i foliowe to must have w każdym salonie fryzjerskim. Mniejsze akcesoria przede wszystkim ułatwiają pracę, staje się ona szybsza i nie rzadko bardziej efektywna. Podsumowując różnego rodzaju wypełniacze, wsuwki, karkówki fryzjerskie do omiatania włosów, to coś czego nie może zabraknąć w salonie fryzjerskim!

Dobrej jakości artykuły fryzjerskie, zarówno te mniejsze i te większe, posłużą każdej użytkującej je osobie wiele lat. Większość z nich ułatwi pracę w salonie i zdecydowanie ją przyspieszy. Ma swoje odwzorowanie nie tylko w zadowoleniu klientów, ale i samego fryzjera. Skoro można sobie pomóc, a przy tym podnieść swoje umiejętności i jakość wykonywanych usług to dlaczego nie!

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *