Grzebienie fryzjerskie, codzienne narzędzie pracy fryzjera

Grzebienie fryzjerskie, codzienne narzędzie pracy fryzjera

Grzebienie fryzjerskie, codzienne narzędzie pracy fryzjera

Grzebień jest jednym z najbardziej znanych narzędzi stworzonych do pracy z włosami. Fryzjer, czy barber posługuje się nimi niemal w każdej usłudze. Pomimo iż trendy ciągle się zmieniają, na rynku pojawiają się coraz to lepsze i bardziej lub mniej skomplikowane narzędzia do pracy z włosami, to popularność grzebieni się nie zmniejsza. Dlaczego tak się dzieje? Grzebienie fryzjerskie, dzięki swej prostocie i jednocześnie trwałości są niezwykle praktyczne, poręczne i okazuje się, że niezastąpione.

Jak wybrać odpowiedni grzebień fryzjerski?

Rodzai grzebieni fryzjerskich jest bardzo dużo. Wyodrębniamy ich różne kształty, ułożenie zębów – ich długość czy gęstość, posiadany szpikulec lub “widelec”. Ważne jest także tworzywo, z którego został wykonany dany grzebień, gdyż to determinuje jego właściwościowi oraz trwałość. Praktycznie każda usługa w salonie wymaga użycia grzebienia fryzjerskiego, natomiast każda innego. Dlatego na wstępnie należy określić jaką czynność chcemy wykonać, dopiero potem wybierać grzebienie fryzjerskie. Hurtowanie często oferują prócz pojedynczych modeli także gotowe zestawy grzebieni, do wykonywania różnych zabiegów.

Grzebień do strzyżenia

Strzyżenie to najczęściej wykonywana czynność w każdym salonie i tu niezbędne są dobre grzebienie fryzjerskie. Innego grzebienia można użyć podczas skracania włosów damskich, a jeszcze innego do cięcia włosów męskich. W barbershopie przyda się nawet kilka rodzajów tego popularnego narzędzia. Najlepsze do samego strzyżenia włosów będą grzebienie dość długie, od około 17 do nawet 22 centymetrów. Nie mniej jednak zależy to od naszych indywidualnych preferencji. Dodatkowo nie powinny być zbyt szerokie, gdyż służyć będą do rozczesania i podtrzymania dość skąpej ilości włosów. Ważne jest również rozstawienie zębów, najlepsze grzebienie do strzyżenia to te z podziałem na część z gęstymi zębami i drugą z rzadkimi.

Czy do koloryzacji włosów również potrzebny jest grzebień?

Jak najbardziej, zarówno w przypadku standardowego farbowania na jeden kolor, ale także do pasemek, balayage czy sombre i ombre. Podział włosów na sekcje, wydzielenie pasemek czy tapirowanie – niezbędne do nałożenia rozjaśniacza, by stworzyć delikatne przejście, wymaga użycia odpowiedniego narzędzia. Grzebień wyposażony w szpikulec, metalowy lub plastikowy, idealnie sprawdzi się do wydzielania partii włosów, tworzenia równej linii bądź wybierania pasemek. Przeważnie posiada on równe zęby o standardowym rozstawie służące do dokładnego rozczesania pasm. Inne grzebienie fryzjerskie służą natomiast do tapirowania – podczas koloryzacji sombre i ombre – mają one różnej długości zęby, naprzemiennie krótsze i dłuższe. Warto wspomnieć dodatkowo o specjalnych grzebieniach opracowanych do nakładania pasemek i balayage. Wyglądają one dość kosmicznie na pierwszy rzut oka, ale idealnie sprawdzają się do swoich funkcji.

Jakie jeszcze wyróżniamy grzebienie fryzjerskie?

Jednymi z najpopularniejszych grzebieni, niezależnie czy do przeznaczenia profesjonalnego czy domowego, bez wątpienia są te do rozczesywania włosów. Aby idealnie spełniały swoje funkcję powinny mieć dość szeroko rozstawione zęby i gładką powierzchnię żeby nie uszkadzały struktury włosa i nie wyrywały ich. Mogą posiadać dodatkowo rączkę dla większej praktyczności.

W hurtowni fryzjerskiej dostępne są również narzędzia, które pomagają w modelowaniu czy upinaniu włosów. Te modele grzebieni posiadają dodatkowy szpikulec i nierówne zęby do tapirowania wyznaczonych pasm. Grzebienie z widelcem, metalowym lub plastikowym oraz równych zębach idealnie sprawdzą się do wygładzania upięć czy koka. Kolejnym typem grzebieni stworzonych dla fryzjerów są te do wyciskania fal, posiadają one charakterystyczną, wygiętą budowę i zęby o różnej gęstości osadzenia. Niektóre grzebienie, tzw sferyczne, mają nie tylko różnej długości zęby, ale również osadzone pod innym kątem. Idealnie sprawdzą się nie tylko do czesania włosów, ale również lekkiego modelowania i pielęgnacji pasm kręconych i falowanych.

Grzebień grzebieniowi nierówny

Podczas wybierania odpowiednich grzebieni warto zwrócić uwagę na materiały z jakich zostały wykonane. Zaopatrzenie salonu fryzjerskiego wymaga nieco więcej uwagi. Ponieważ od narzędzi profesjonalnych oczekuje się wyższej jakości plastiku, karbonu, włókien węglowych bądź połączenia kilku tworzyw. Dodatkowo ich powierzchnia powinna być polerowana, by nie kaleczyć włosów. Grzebienie fryzjerskie powinny być dość sztywne, ale również nieco plastyczne aby można było nimi łatwo pracować. Powinny być również antystatyczne, odporne na wysoką temperaturę i środki używane w salonie fryzjerskim. Wysoka jakość materiałów jest gwarancją długoletniego użytkowania, ale także troską o zdrowie włosów.
Grzebienie drewniane dostępne w hurtowni fryzjerskiej są jednymi z delikatniejszych dla włosów, ale niestety nie nadają się do kontaktu z środkami chemicznymi i bardzo łatwo przyjmują różnego rodzaju zabrudzenia. Te modele idealnie sprawdzą się natomiast w domu, do prywatnego użytku.

Warto na końcu przypomnieć, że każde narzędzia używane w salonie fryzjerskim musi zostać odpowiednio przygotowane. Niezwykle ważna jest dezynfekcja i sterylizacja grzebieni przed każdym klientem. Warto zatem zadbać przede wszystkim o wysoką jakość materiałów narzędzi, by zabiegi chemiczne ich nie zniszczyły i mogły służyć w salonie długie lata. Pamiętajmy, że nie każdy surowiec poddaje się dezynfekcji, a co za tym idzie nie powinien być użytkowany w salonie fryzjerskim. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się wysokiej jakości plastik, włókno węglowe, utwardzana guma czy karbon, są one dodatkowo bardzo trwałe i wytrzymałe na zarysowania. Niezmienne należy jednak dbać o swoje narzędzia codziennej pracy, by cieszyć się z nich jak najdłużej.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *