Swędząca skóra głowy. Skąd ten problem?

Swędząca skóra głowy - skąd ten problem?

Swędząca skóra głowy. Skąd ten problem?

Czy znasz to nieprzyjemne uczucie, kiedy skóra głowy swędzi i nie możesz się powstrzymać przed jej drapaniem? Bardzo często towarzyszy temu łupież, chociaż zdarza się też nadmierne wypadanie włosów. Drapiąc, potęgujemy podrażnienia, czasem nawet pojawia się krew. Swędząca skóra głowy jest powszechnie występującym problemem, nasilającym się w okresie letnim. Jest to nie tylko uciążliwe, ale też niebezpieczne dla naszego zdrowia. Utrudnia ponadto kontakty towarzyskie, co może wynikać z dyskomfortu, a nawet podejrzenia występowania u siebie grzybicy.

Dlaczego skóra głowy swędzi?

Swędząca skóra głowy jest wywołana wieloma czynnikami. Mają na to wpływ czynniki zewnętrzne, jak też wewnętrzne, czyli zjawiska zachodzące w naszym organizmie. Silne swędzenie bardzo często występuje z powodu chorób skóry głowy. Nierzadko towarzyszącym problemem jest łupież, innym razem nadmierne wypadanie włosów. Drapanie w obu przypadkach tylko potęguje nieprzyjemne uczucie swędzenia i pieczenia. Jeżeli oprócz utraty włosów mamy do czynienia także z ich szybkim przetłuszczaniem, to mogą być to objawy łojotokowego zapalenia skóry.

Swędząca skóra głowy to także zjawisko występujące przy atopowym zapaleniu skóry. Warto też zastanowić się, czy przyczyną nie może być alergia. Nierzadko okazuje się, że swędzenie pojawia się w momencie stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów, w których składzie jest substancja, na którą mamy uczulenie. Nie wolno jednak zapominać o chorobach innych narządów i układów w naszym organizmie. Swędząca skóra głowy to jeden z objawów niedoczynności tarczycy.

Walka ze swędzeniem i łupieżem

Swędząca skóra głowy jest bardzo często następstwem łupieżu. W takim przypadku konieczne jest zwalczenie obu problemów, trzeba wiec postępować dwukierunkowo. Swędzenie wymusza na nas drapanie, które z kolei nasila złuszczanie się naskórka. Przyczyną łupieżu może być zakażenie skóry głowy drożdżakami, nieprawidłowa higiena, dieta uboga w cynk czy nawet stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków do stylizacji.
Chcąc zwalczyć problem, należy postawić na właściwą pielęgnację. Najczęściej pomocny okazuje się szampon oraz odżywka na świąd i łupież. Ważne jest, aby znalazły się w nim składniki o działaniu antybakteryjnym, czego przykładem jest szampon Kosswell Clean Scalp z pirytionianem cynku i manuką. Dodatkiem jest dotleniający i odświeżający skórę głowy menthol.

Czasami łupież jest następstwem nadmiernego przetłuszczania się włosów. Jeżeli towarzyszy temu świąd, istnieje duże ryzyko, że mamy do czynienia z łojotokowym zapaleniem skóry. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych sprzyja wydzielaniu dużej ilości łoju. Swędząca skóra głowy, łupież i przetłuszczanie się włosów to objawy, które warto skonsultować ze specjalistą.

Swędząca skóra głowy i nadmierne wypadanie włosów

Jeżeli skóra swędzi, a włosy wypadają w dużych ilościach, może to oznaczać łuszczycę. Na skórze głowy dodatkowo widoczne są czerwone plamki. Swędząca skóra głowy jest mocno podrażniona, a włosy zaczynają po pewnym czasie się przerzedzać. Następstwem może być m.in. łuszczycowe zapalenie stawów, dlatego kluczowa jest szybka reakcja już przy pierwszych niepokojących objawach.
Skóra jest mocno podrażniona, dlatego wymaga bardzo delikatnej pielęgnacji. Pomocne okazują się maści i płyny o właściwościach złuszczających. Ponadto w leczeniu łuszczycy stosuje się hormony steroidowe, dokładnie kortykosteroidy, które mają za zadanie zmniejszyć stan zapalny skóry głowy.

Swędząca skóra głowy jest czasem zjawiskiem chwilowym. Może pojawić się latem, kiedy skóra jest narażona na silne działanie promieni słonecznych. Zimą z kolei sprzyja temu noszenie czapki. Aby temu zapobiec, stosuj delikatne szampony i odżywki o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Wszystko zaczyna się u źródła, wygląd i kondycja Twoich włosów również, czyli w skórze!

Przeczytaj także jak walczyć z łupieżem.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *