Jak czesać włosy, żeby im nie zaszkodzić?

Jak czesać włosy, żeby im nie zaszkodzić

Jak czesać włosy, żeby im nie zaszkodzić?

Wydaje się czynnością łatwą, nie wymagającą znajomości specjalnych technik. Wystarczy kilka razy przeczesać włosy szczotką lub grzebieniem, aby je ujarzmić i nadać odpowiedniego wyglądu. W rzeczywistości podczas czesania włosów popełniamy mnóstwo błędów, skutkujących ich osłabieniem i utratą dobrego wyglądu. Czesanie należy do podstawowych czynności związanych z włosami, robimy to codziennie, nawet kilka razy. Aby nie wyrządzić im krzywdy, warto wiedzieć, jak czesać włosy, kiedy i właściwie w jakim celu.

Czeszemy włosy dla zdrowia

Czesząc włosy zbyt często i ponadto robiąc to w sposób nieprawidłowy, zwiększamy ryzyko ich nadmiernego wypadania. Nie oznacza to jednak, że jest to czynność, która niekorzystnie wpływa na zdrowie włosów i powinniśmy z niej zrezygnować. Czesząc włosy, wygładzamy je i nadajemy blasku, to pożądany efekt szczególnie przy idealnie prostych włosach. Wiedząc, jak czesać włosy w odpowiedni sposób, możemy też nadać im objętości, a także oczyścić skórę głowy. Szczotką usuwamy uszkodzone włosy i martwy naskórek, pozbywamy się też zanieczyszczeń i tym samym zapobiegamy namnażaniu się bakterii. Czesanie skutecznie pobudza krążenie krwi, ma to dobry wpływ na zwiększoną ilość tlenu i substancji odżywczych, które trafiają do mieszków włosowych. Dodatkowo czesanie stymuluje pracę gruczołów łojowych. Szczotką rozprowadzamy wydzielane sebum równomiernie po całej powierzchni włosów. Przekłada się to na ich wzmocnienie, zwiększoną odporność na uszkodzenia, ale i gładkość i bardziej lśniący wygląd. Jest to skuteczny sposób na unikanie nadmiernego przesuszenia włosów.

Praktyczne wskazówki, jak czesać włosy

Aby jednak czesanie było czynnością pozytywnie oddziałującą na włosy i skórę głowy, trzeba stosować kilka prostych zasad, wskazujących, jak czesać włosy. Nie może być to czynność, którą wykonujemy automatycznie, przeciągając jedynie kilkakrotnie szczotką po włosach i to kilka razy dziennie. Jeżeli masz długie włosy, zacznij ich czesanie od końcówek. Stopniowo kieruj się ku górze, a na koniec przeczesz je kilka razy na całej długości. Staraj się być delikatna. Często pojawia się problem, jak czesać włosy wyjątkowo mocno poplątane. W takim przypadku przytrzymaj je przy skórze głowy i delikatnie przeczesuj. Każde mocniejsze szarpnięcie powoduje, że włosy zostają naruszone, łamią się lub też wypadają wraz z cebulkami. Włosy rozczesujemy również przed myciem, dzięki czemu się nie plączą. Pamiętaj też o tej czynności przed snem, co pozwoli Ci też dobrze oczyścić włosy i skórę głowy po całym dniu kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem.

Czesanie na mokro i na sucho

Należy też odpowiedzieć sobie na pytanie – jak czesać włosy, na mokro czy na sucho? Zależy to m.in. od rodzaju włosów. Jeżeli są kręcone, łatwiej jest je rozczesać, kiedy są jeszcze mokre. Nie elektryzują się i nie puszą, co nie zawsze się udaje przy włosach suchych. Zanim sięgniesz po grzebień lub szczotkę, przeczesz dokładnie kosmyki palcami. Czesanie powinno być delikatne, ponieważ mokre włosy są szczególnie narażone na uszkodzenia. Proste włosy bez tendencji do puszenia rozczesujemy, kiedy są wilgotne i suche.

Wiele kobiet ma problemy z czesaniem niesfornych włosów, plączą się, puszą i elektryzują. Aby ułatwić sobie to zadanie, po umyciu aplikuj odżywkę, np. Stapiz Sleek Line Repair. Jest to balsam wzbogacony o jedwab, który zarówno odżywia włosy, jak też je wygładza i ułatwia rozczesywanie. Możesz też użyć specjalnych sprayów i lotionów bez spłukiwania.

Czesanie włosów może je uszkodzić, ale też je wzmocnić i odżywić. Zależy to od techniki oraz częstotliwości. Ważne jest nie tylko, jak czesać włosy, ale też jaką szczotką. Do krótkich i cienkich włosów polecamy szczotkę o miękkim włosiu, z kolei z naturalnym włosiem skutecznie nadaje włosom blasku. Do ich czesania na mokro używaj grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami.

Udostępnij ten post

Comment (1)

  • Wioleta Z. Reply

    Ja obecnie czeszę tylko na mokro gdy mam nałożona odżywkę, ale zdecydowanie to kwestia tego, że ja mam kręcone włosy 🙂

    18 sierpnia 2020 at 09:15

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *