Kiedy włosy się starzeją… farbowanie siwych włosów

Farbowanie włosów siwych

Kiedy włosy się starzeją… farbowanie siwych włosów

Srebrzyste pasma jednym kobietom dodają lat, innym uroku, niektóre starają się je ukryć, inne z dumą eksponują… Mimo wszystko siwe włosy mają swój niepowtarzalny charakter. To jedna z oznak starzenia się organizmu, ale nie musimy ich traktować w kontekście wady. Farbowanie siwych włosów jest jednak wciąż bardzo popularne, szczególnie kiedy u dość młodych osób zaczynają pojawiać się pierwsze kosmyki w tym kolorze. Jak prawidłowo wykonać farbowanie siwych włosów? Jak je pielęgnować, aby stały się naszą ozdobą?

Dlaczego włosy siwieją?

Starzeje się cały organizm, nasza skóra i również włosy, one także nie są odporne na upływający czas. Włosy zbudowane są z keratyny, która ma beżowo-biały kolor. Za barwę włosów odpowiada melanina, to taki barwnik, dzięki któremu niektórzy są jasnymi blondynami, inni mogą pochwalić się głębokim brązem, a są też tacy, którzy z dumą noszą rudy. Barwnik wytwarzają melanocyty, których praca staje się wraz z wiekiem coraz mniej intensywna. To właśnie z tego powodu włosy tracą pigment i zaczynają siwieć.

Ale dlaczego u niektórych siwe włosy pojawiają się później, a u innych bardzo wcześnie, w wieku 20-25 lat? Odpowiedzialne są za to m.in. nasze geny. Jeżeli u naszych rodziców siwe włosy pojawiły się stosunkowo wcześnie istnieje ryzyko, że u nas będzie podobnie. Nie obwiniajmy jednak tylko genów, ponieważ jest znacznie więcej czynników mających wpływ na ten proces. Najbardziej niekorzystny dla włosów pod wieloma względami jest stres, który również może powodować siwienie. Nie najlepiej na ich stan wpływają dodatkowo używki, jak papierosy i alkohol. Siwienie może nastąpić wcześniej jeżeli niewłaściwie dbamy o nasze włosy. Przy pierwszych siwych pasmach wiele osób decyduje się na ich farbowanie. Niestety nie zawsze efekt jest taki jakiego oczekiwaliśmy…

Farbowanie siwych włosów. Najlepsza trwała koloryzacja

Farbowanie siwych włosów powinno się dostosować do ich kondycji, ale też naturalnego koloru. Istnieje przekonanie, że u blondynek łatwiej jest ukryć siwe włosy. Jeżeli jest ich niewiele mogą być nawet niezauważalne. W przypadku blond pasm można zastosować mniej trwałą koloryzację, np. szampony koloryzujące, które systematycznie się wypłukują. Idealnie poradzą sobie z pierwszymi siwymi włosami u blondynek. U brunetek niestety siwy kolor jest bardziej widoczny, rzuca się w oczy i niektóre osoby mogą źle czuć się z tym faktem. W tym przypadku najczęściej proponuje się trwałą koloryzację, szczególnie jeżeli siwych pasm jest już stosunkowo dużo. Aby mieć pewność, że siwizna zostanie dokładnie pokryta w wielu przypadkach stosuje się dodanie do mieszanki farby tzw. “naturę” w niewielkiej proporcji. Firma Artistique wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów stworzyła serię korektorów skierowanych typowo do koloryzacji tego typu. System Level Corrector daje 100% pewności pokrycia siwizny i doskonałych efektów koloryzacji. Siwe włosy zostają trwale zamaskowane, bez utraty jakości koloru, połysku i blasku.

W przypadku koloryzacji włosów siwych można także spróbować produktów półtrwałych, co będzie skuteczne u kobiet, u których stanowią one mniej niż połowę wszystkich włosów. W wielu produktach do farbowania siwych włosów stosuje się amoniak umożliwiający wnikanie barwnika głęboko w strukturę włosa. Jednocześnie jest to substancja, która nie sprzyja delikatnej skórze głowy, więc nie możemy jej użyć w każdym przypadku. Alternatywą są farby bezamoniakalne, które nie wywołują reakcji alergicznych. Takie są farby Artistique Seasons. Pigment farby nie wnika w strukturę włosów, a osadza się na ich powierzchni, wymywając się stopniowo. Dla lepszego krycia siwizny polecamy stosowanie farby z systemem Seasons Level Corrector.

Pielęgnacja siwych włosów

Nie tylko farbowanie siwych włosów trzeba przeprowadzić w odpowiedni sposób z wykorzystaniem profesjonalnych produktów. Wysokiej jakości kosmetyki dają pewność pokryją niechcianego koloru, będą bezpieczne dla skóry głowy i zapewnią piękne odcienie. Po koloryzacji trzeba jeszcze je właściwie pielęgnować, ponieważ wyróżniają się specyficzną strukturą i szczególnymi potrzebami. Siwe włosy są słabsze, częściej się łamią, są również suche i bardzo często zaczynają się skręcać i puszyć, nawet jeżeli wcześniej włosy były proste i gładkie. Pasma szybko tracą swoją elastyczność i są mocno odwodnione. Ważne jest więc ich systematyczne, dogłębne nawilżanie, dzięki czemu unikniemy ich przesuszania, wygładzimy je i wzmocnimy. Dobrze sprawdzą się produkty naturalne bogate w miód i aloes. Siwe włosy możemy też pielęgnować naturalnymi olejami, szczególnie skupiając się na ich końcach. Niestety mają również tendencję do żółknięcia, dlatego zawsze stosujmy odżywki przeznaczone do farbowanych włosów, aby go wzmocnić i jak najdłużej cieszyć się nowym kolorem.

Dla niektórych farbowanie siwych włosów to konieczność, dla innych niepotrzebny kaprys. Z siwymi włosami jest jak z naszymi kubkami smakowymi, nie wszyscy przecież lubią pomarańcze. Jeżeli już decydujemy się na farbowanie siwych włosów, zróbmy to u profesjonalisty najwyższej jakości kosmetykami. Specjalista zawsze nam pomoże, dobierze odpowiednie kosmetyki i udzieli kilku praktycznych wskazówek, jak pielęgnować włosy już po koloryzacji.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *