Kondycjonowanie włosów. Od czego zależy kondycja włosów i jak o nią dobrze zadbać?
Przy podstawowej codziennej pielęgnacji włosów stosujemy już nie tylko szampon, ale też odżywki, maski, oleje, spraye i inne kosmetyki nawilżające, regenerujące i odżywiające. Dostrzegamy, że na skutek wpływu czynników zewnętrznych niszczą się, zmieniają swój wygląd i strukturę. Włosy stają się słabsze i wypadają w większych ilościach. Nie są i nie wyglądają zdrowo. Utrzymanie włosów w dobrej kondycji wymaga bardzo dużej wiedzy dotyczącej nie tylko pielęgnacji, ale również budowy włosa. Czym jest kondycjonowanie włosów i jakie efekty możemy dzięki niemu osiągnąć?
Włosy nie mają łatwo! Co je niszczy i osłabia?
Cykl życia włosa szacuje się na 2-6 lat, a na głowie przeciętny człowiek ma ich 100-150 tysięcy, oczywiście zdarzają się zdecydowanie rzadsze, ale i gęstsze włosy. Każdego dnia oddziałuje na nie wiele czynników, również my sami mamy wpływ na ich wygląd, zdrowie i kondycję, często mniej lub bardziej świadomie im szkodząc. Włosy niszczą się na skutek częstych zabiegów modelujących i stylizujących. Nie lubią wysokiej temperatury suszarki i prostownicy, ale też nie najlepiej znoszą intensywną koloryzację. Mają swoje potrzeby, których nie zaspokajamy, korzystając z kosmetyków nieprzystosowanych do ich kondycji, cech i właściwości. Nie tylko my sami, ale też pogoda i czynniki zewnętrzne, jak zanieczyszczone powietrze przyczyniają się do osłabienia włosów. Zimą szkodzą im niskie temperatury, a latem wysokie oraz promieniowanie UV i słona morska woda.
Z tego powodu coraz częściej we fryzjerskich poradach pojawia się pojęcie „kondycjonowanie włosów”. Nierzadko jest utożsamiane z ich regeneracją. Czy słusznie łączymy je ze sobą?
Kondycjonowanie włosów, a regeneracja. Czy to nie to samo?
Zdrowie i wygląd włosów zależy od stanu poszczególnych warstw włosa. Kondycja to wygląd włosów, a więc dotyczy tego, co jest widoczne na zewnątrz. Włos składa się z trzech warstw: osłonki z łusek sklejonych tłuszczowym spoiwem, warstwy korowej z barwnikiem i najbardziej wewnętrznej, czyli rdzenia. W 80% włosy człowieka składają się z keratyny, włóknistej proteiny, która jest nierozpuszczalna w wodzie. Dzięki niej włosy są mocne i odporne na destrukcyjny wpływ czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne. Kondycjonowanie włosów jest ściśle związane z keratyną. Jej ilość decyduje o kształcie włosa, sposobie, w jaki się układają, podatności na stylizację oraz połysku i gładkiej strukturze.
Kondycjonowanie włosów jest oddziaływaniem na jej powierzchnię, a więc na osłonkę, najbardziej zewnętrzną warstwę włosa. To właśnie kondycja ma wpływ na łatwość rozczesywania włosów czy też ich skłonność do elektryzowania. Kondycjonowanie włosów ma z założenia przynosić szybkie efekty, widoczne praktycznie od razu po zabiegu.
Inaczej jest w przypadku regeneracji. Regenerowanie to oddziaływanie na warstwę korową włosa, co przekłada się na jego wytrzymałość, odporność na uszkodzenia, a także łamliwość. Jest to znacznie dłuższy proces, którego efekty dostrzegamy dopiero po pewnym czasie.
Substancje aktywne poprawiające kondycję włosów
Kondycjonowanie włosów przeprowadzamy przy użyciu codziennych kosmetyków, jak szampon czy odżywka, a więc absolutna podstawa. Do regeneracji potrzebne są już dodatkowe środki, jak maski czy profesjonalne kuracje. W kosmetykach przeznaczonych do kondycjonowania włosów wykorzystuje się m.in. czwartorzędowe pochodne soli amoniowych wykazujące zdolność do łączenia się z powierzchnią włosa. Dzięki temu je wygładzają i nabłyszczają, a także minimalizują skłonność do elektryzowania. W szamponach i odżywkach znajdziemy też silikony, które cieszą się zarówno dobrą, jak również złą sławą. Bardzo dobrze natłuszczają i zatrzymują wodę we włosach, jednak nie są odpowiednie dla włosów wrażliwych, cienkich i osłabionych. Na kondycjonowanie włosów dobrze wpływa ponadto Acrylates zmiękczający i ograniczający ucieczkę wody.
Aby włosy były zarówno zdrowe od środka i w dobrej kondycji na zewnątrz, trzeba zadbać jednocześnie o ich kondycjonowanie i regenerację. Musimy jednak być świadomi różnić między tymi dwoma pojęciami. Są składniki i zabiegi, które oddziałują na wewnętrzną warstwę włosa i takie, które działają powierzchniowo.
Dodaj komentarz